BÖLGESEL ANALİZLERORTA DOĞU / AFRİKA

Suriye’yi Doğru Okumak

Garp cephesinde yeni bir şey yok, batı aynı batı. Sırplar, Bosna-Hersek’te Müslümanları çoluk-çocuk demeden tarihin en hunhar katliamlarından birinden geçirirken, bu vahşet Avrupa’nın ortasında işlenirken, batı/garp belki kör, belki sağır değildi ama sadra şifa bir tedbir de almıyorlardı. Yaptıkları, bugün Baas rejimi karşısındaki tavırları gibiydi. Hadiseyi lafla geçiştiriyorlardı. Halbuki Bosna’da yaşanan bir soykırımdı. Hitler’in Yahudilere jenosit uygulayıp uygulamadığını namuslu tarihçiler ileride delilleriyle birlikte ortaya koyarlar. Miloseviç ve komutanlarıysa Boşnaklara düpedüz soykırım tatbik etmekteydi.

Srebrenika katliamının yıl dönümünde batı, yine bir başka jenosite seyirci kalmakta. Batı, “batı” derken buna malum ve meşhur olanlar dışında her kalkınmış ve mes’uliyet taşıması gereken ülke, Rusya, Kanada, Japonya gibi herkes dahildir, batı ve onun siyasi işler ofisi BM, Baas bombaları karşısında sadece laf üretmekle meşgul.

Miloseviç, esasında bir ırk jenositi yapmıyordu, Miloseviç ve o gaddar komutanları Müslüman jenositi işlemekteydi. Şayet Boşnaklar Müslüman olmasaydı daha doğrusu Sünni Müslüman olmasalardı Sırp idaresi, onlara böylesine düşman olmayacaktı. Veya şöyle diyelim. Şayet Boşnaklar Sünni Müslüman değil de ehli sünnet yolundan çıkıp diğer 72 fırkadan birine dahil olmuş Müslümanlar olsaydı NATO çok daha önceden müdahale ederdi.

Bugün de öyle…
Beşar Esad veya Suriye derin devletinin mihrak noktası el Muhaberat, bu kurmaca ülkede soykırım yapmaktadır. Yapılan bu soykırım/jenosit, ırk anlamında değildir. Ölen de öldüren de Arap. Aynı dili konuşmaktalar. Ancak ölenler daha ziyade Sünni Müslümanlar. Sünnilere karşı soykırım yapılmakta. Buradan şu fotoğraf çıkmıyor mu? 20 yıl içinde Balkanlar ve Orta Doğu’da ehli sünnet imanına malik insanlara karşı jenosit icra olunmaktadır. Bunlar yapılırken batı, sanki önce dolaylı destek vermekte. Daha sonra müdahale etmektedir. Bu hadise, 1920′lerde İngilizlerin süper güç olduğu dönemde Arabistan’da da yaşanmadı mı? Filistin’de bir asırdır olanlar başka ne?

Bunlar cereyan ederken, nasıl bir tesadüftür ki “Alevilik dindir” diye alevi kitleye hakaret eden bir çılgın ve kirli teklif de TBMM başkanlığına kadar uzanabilmekte.
Bu çağ tam bir asırdır, Arabistan, Filistin, Balkanlar ve şimdi de Suriye’de iman soykırımı yapmakta. Gerisi laf-ü güzâf.
Hadiseye bir de bu pencereden bakmalı.
Osmanlı sonrasında ehli sünnet hayatını devletsiz bıraktılar.
Yeni Türkiye, aslına rücu arayışında, su yatağına akmakta.
Derin ihtilaf, bu arayışın yolunu kesmekten doğuyor.

Rahim ER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı