ABD ve FED’in Yeni Taktiği: Davranışsal Finans

Halil İbrahim Keleş, Düzce Üniversitesi, İşletme

Davranışsal Finans, yatırımcıların psikolojik nedenlerinden dolayı bireysel karar alma mekanizmalarının her zaman normal olmadığını ve geleneksel finans piyasalarının yatırımcı kararlarını açıklama getiremediği durumları açıklamaya çalışan bir disiplin olarak doğmuştur (Statman, 2008).

Davranışsal finans, yatırımcıların karar alma süreçlerinde ve karar almada bilişsel psikolojinin var olduğunu kabul eder. Bu varsayımlarla davranışsal finans, finansal olaylara farklı bir açıdan yaklaşmış olmaktadır.

Dünya’da merkez bankalarının ve siyasi aktörlerin yoğun önem verdikleri davranışsal finans olayını, FED’in faiz politikalarında görebilmekteyiz. Oysa FED, faiz artırmadan önce, Amerikan Ekonomisinde işsizlik yüzde 5 (ki buda tam istihdam sayılmaktadır.), enflasyon yüzde 0.2 ve ortalama ekonomi büyümesi 2010 yılından beridir yüzde 2 civarında seyretmekteydi. 2015 Eylülünde faiz artırmayacağını söyleyen FED, bir hafta sonra faiz artırımına gideceğini söylemiştir. Nitekim, Aralık 2015’te FED, faizleri 0.25-0.50 bandına çekmiştir. Peki FED faizi neden artırmıştır?

ANALİZİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.

Siz de makale teklifi göndermek ister misiniz? Detaylar için tıklayın.