“AB sahibi olduğunu iddia ettiği bütün değerleri ayaklar altına aldı”

17 ülkeden yerli ve yabancı 70 akademisyenin katıldığı Uluslararası Ortadoğu Forum ve Çalıştayı, Kırıkkale Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ve TİKA organizasyonu destekleyen kurumlar arasında yer aldı. Akademik Perspektif Enstitüsü Başkanı Dr. Oğuzhan Yanarışık da çalıştay kapsamında bir sunum gerçekleştirdi. “Batı Medyasının Ortadoğu’ya ve Göçmenlere Bakışındaki Problemler” başlıklı konuşmasında Dr. Yanarışık, Batılı ülkelerin göçmenlere karşı takındığı olumsuz tavırda batı medyasına hâkim olan sorunlu yaklaşımın etkilerini değerlendirdi.

Türkiye’nin milyonlarca göçmene büyük bir misafirperverlikle kucak açtığını vurgulayan Yanarışık, batılı ülkelerin bu konuda sınıfta kaldığının altını çizdi. Bu süreçte AB’nin sahibi olduğunu iddia ettiği bütün insani değerleri ayaklar altına alma pahasına, göçmenlere sert ve hakkaniyetten uzak bir tutum sergilediğini belirtti. Bu kapsamda, ana akım batı medyasının sürekli negatif olaylara odaklanma, bölge insanına tepeden bakan bir üslup kullanma, samimiyetsiz ve çifte standartlı bir yaklaşım benimseme, gazetecilikle aktivizmi birbirine karıştırma, çarpıtma ve hatta yalan söyleme yöntemlerine başvurmasını eleştirdi.

BİLGİ ÇARPITMASINDAN KURTULMAK ÇOK ZOR

“Ortadoğu ve mülteciler hakkında çarpık bilgilendirme neticesinde ortaya çıkan durum aslında yönlendirilmiş cehalettir” diyen Yanarışık, “Medya yayınları batı toplumlarında sürekli farklı seviyelerde seyreden ve son dönemde zirve yapmış gözüken İslamofobi ve yabancı/göçmen düşmanlığı gibi hastalıkların arkasında yatan en temel faktörlerin başında geliyor. Ortalama bir Batılının bu kasıtlı yanlış bilgilendirme bombardımanının etkilerinden kurtulabilmesi oldukça zor. Göçmenler hakkında önyargılı yaklaşımlardan uzak durmak isteyen Batılılarda bile, Ortadoğu hakkında seyrettiği, okuduğu veya dinlediği pek çok olumsuz yayının izlerini görmek mümkün.” şeklinde konuştu.

DURUM BATI AÇISINDAN KAYGI VERİCİ

Bu durumun sanıldığının aksine, aslında sadece mülteciler için değil, Batının kendisi için de büyük bir problem teşkil ettiğini ifade eden Dr. Oğuzhan Yanarışık, “Yanlış ve kasıtlı olarak çarpıtılmış bilgiler ile donanan aktörlerden doğru politikaların çıkması pek mümkün olmuyor. Batının yerel ve küresel ölçekte son dönemde içinden bir türlü çıkamadığı krizler, bu konuda önemli uyarılar veriyor.” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Milliyet)

PAYLAŞIN:
Akademik Perspektif Enstitüsü Kurucu Direktörü ve Akademik Perspektif Dergisi Genel Yayın Yönetmeni olan Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Yanarışık, 2005’de Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2007 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Avrupa Birliği alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2008’de Almanya Bonn Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi’nde ikinci bir yüksek lisans programını bitirdi. 2015’te İngiltere’de Warwick Üniversitesi’nde "Türkiye-AB İlişkileri ve AK Parti’nin Batı Siyasi ve Medya Söylemindeki İmajı" başlıklı teziyle doktora çalışmalarını tamamladı. "Avrupa Ailesindeki Üvey Kardeş Türkiye" isimli kitabı Babıali Kültür Yayıncılığı tarafından yayınlandı. SETA tarafından yayınlanan Insight Turkey Dergisi’nde hakemlik yapmaktadır. Akademik faaliyetlerinin yanında başta Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi olmak üzere çeşitli kurumlarda staj yaptı. Bununla birlikte Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi, NATO Avrupa Merkez Karargâhı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Merkez Bankası, Almanya Federal Meclisi gibi kuruluşlara çalışma ziyaretleri gerçekleştirdi. Eğitim hayatı boyunca Jean Monnet Bursu, MEB bursu, Bilkent Üniversitesi eğitim ve konaklama bursu gibi çeşitli burslar kazandı. TRT 1, TRT 2, ve TGRT EU gibi ulusal kanallarda muhtelif programlara iştirak etti. Çeşitli akademik dergilerde ve Yeni Şafak, Radikal, Milat ve Türkiye gibi günlük gazetelerde makaleleri yayınlandı. 2016 yılında Erzincan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde çalışmaya başlamıştır. Kişisel web sitesi: yanarisik.com