“Enosis’e Veda” Korkusu …

Maksimalist istekleri ve Kıbrıs adasının tümüne sahip olmak arzusu ile Crans Montana’da yapılan son müzakerelerin çökmesine neden olan Anastasiadis, geçen gün Kıbrıs Rum tarafında yayın yapan “Alpha” televizyonuna yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, Kıbrıs Rum tarafının, “Guterres çerçevesi” temelinde, çözüm müzakerelerine dönemeye hazır olduğunu vurgulayan bir mektup göndereceğini ifşa etti.

Gerek Rum lider Anastasiadis’in gerekse de Rum Sözcü Hristodulidis’in, Türkiye-KKTC görüşmelerinden sonra uygulamaya konulması olası olan “Kıbrıs B Planı”ndan belli ki oldukça endişeleri var. Helen tarihinde “Kıbrıs adasının kesin bölünmesine ve “Enosis” yolunun kapanmasına yol açan başarısız ve vatan haini lider” tanımı ile yer almanın korkusu sarmış her ikisini sanki. Zira Türkler b-c planlarını uygulamaya koyarlarsa, Rumlar adanın tümüne sahip olma ülküsünü hayata geçiremeyecekler ve hep hayal ettikleri “Enosis” sevdasından vazgeçmek zorunda kalacaklar.

Bu olasılığı düşünmek bile istemeyen Anastasiadis, adanın kalıcı bölünmesini önlemek ve kendisinin yanlış tutumu ve dış politikası nedeni ile Türklerin ayrı bir devlet yapısı altında yaşamlarını devam ettirmek olasılığının ortaya çıkmasından sonra, açıkçası içine ettiği “Toplumlararası görüşmeleri” tekrar başlatmak istiyor. Bu doğrultuda kendisi BM genel Sekreteri Antonio Guterres’e başvuru ve çağrı yaparken, Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis de aklınca tehditler savurmakta.

Hristodulidis, 3 Eylül günü yaptığı açıklamada “Kıbrıs sorununun çözümünü amaçlayan müzakereler yapılmadığı sürece, Kıbrıslı Türklerin AB müktesebatıyla uyumuyla ilgili olan ad hoc komitenin de çalışmaya devam etmesinin mümkün olmadığını” söyleyerek aklınca Kıbrıslı Türklere baskı yapacağını sanmakta. Hristodulis’e göre “ya müzakereler devam eder ya da AB müktesebatına uyum komitesinin çalışmaları durur!”muş. Dikomo’ya (Dikmen) kadar yolu var Hristodulis’in. (Bu deyim Kıbrıs yerel Türkçesi içinde kullanılmakta ve Lefkoşa- Dikmen yolu üzerinde yer alan Lefkoşa Merkezi mezarlığına atıf yapılarak “Cehenneme kadar yolu var” manasındadır.)

İşte Rum lider Anastasiadis’in ve Sözcüsü Hristodulis’in Kıbrıslı Türklere bakış açısı bu. Kıbrıslı Türklerin, kurulması için müzakerelerin yapıldığı yeni devlette kurucu ortak olmaları yerine yönetilmesi kolay, azınlık statüsünde uslu bir çocuk olmasını istiyorlar. Yaramazlık yaparsa illaki geçmişte olduğu gibi cezalandırılmalı Kıbrıslı Türkler!

(Bu söylemlerinin içinde, farkına varmadan da son günlerde ortaya yapay bir şekilde çıkarılmış olan “İki Toplumlu Barış İnsiyatifi-Birleşik Kıbrıs” adlı kuruluşun ve “UniteCyprusNow – Kıbrıs’ı Şimdi Birleştir” sloganlı kuruluşun kimlerden talimat aldığını da açıklamış oldular.)

**

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi uzun zamandır, KKTC’deki kiliselerde ayin yapmak iznini kendi ulusal hedefleri doğrultusunda suiistimal etmekte. Hedefleri de “Dinlerin yakınlaşması” uygulaması içinde, her Pazar sabahı KKTC’deki farklı bir kilisede ayin yaparak KKTC’nin kendi dini bölgeleri içinde olduğunu vurgulamak ve Hristiyan dünyasına kabul ettirmek.

Geçen haftalarda Güzelyurt’taki Ay. Mamas kilisesinde ayin yapmak taleplerine Dışişleri Bakanlığımız “Hayır” yanıtını verince belli ki çok kızmışlar ve düş kırıklığına uğramışlar. Buna kendilerini aşağılanmış hissetmişler demek daha doğru olacak.

Dini hoşgörüyü suiistimal ederek KKTC’de dini kazanımlar peşinde koşan Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesinin bu talebi reddedilince, Rum lider Anastasiadis ve Sözcüsü Hristodulis, kiliseye “hayır” diyen “Dışişleri Bakanlığı”mızı protesto etmeleri için bu kuruluşlar ile aramızdaki Rum hayranlarını protesto gösterisi yapmaya davet ediyorlar.

İşte aramızdaki Rum hayranlarının, kimden ve nereden, kim bilir ne gibi menfaatler karşısında direktif aldıkları, yazılar yazdıkları ve eylem yaptıkları Anastasiadis- Hristodulis gibi önemli mevkilerde oturan kişilerin söylemleri ile birinci ağızdan duyulmakta.

PAYLAŞIN:
1948 yılında doğan Ata Atun Kıbrıs’lı Türk olup, Orta eğitimini Ankara Koleji, Magosa Namık Kemal Lisesi ve Şişli Koleji’nde tamamlayarak,Lisans eğitimini (Boston Üniversitesine bağlı) Hikma Üniversitesi, Lisans üstü eğitimini California’daki Century Üniversitesi ve Doktora eğitimini’de Texas’daki Century Üniversitesinde tamamlamış ve 1994 yılında Fulbright bursu ile Washington’da Doktora üstü çalışma yapmıştır. 2007 yılında, Prag’daki Charles Üniversitesinde, Avrupa Gazetecilik Enstitüsü eğitimlerine katılmıştır. Halihazırda Yakın Doğu Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. 1976 yılında, çok genç yaşta Mağusa Milletvekili seçilerek KKTC Meclisine girmiştir. Nisan 2001’de KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanına Politik Danışmanlık görevine getirilmiştir. Annan Planı çerçevesince 2004 yılında yapılan toplumlararası görüşmelerde Denizcilik ve Deniz Taşımacılığı Komitesinde Türk Heyetinin Başkanlığını yapmıştır. Ocak 2005’de KKTC Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiştir. Aralık 2005 tarihinde Türk Dünyası Araştırmaları, Uluslararası İlimler Akademisi Bilim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Aralık 2006 tarihinde Profesör olmuştur. Nisan 2010 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Müzakere Heyeti Danışma Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Kıbrıs Sorunu, Türkiye, KKTC, Kıbrıs Rum, ABD, BM ve AB ile ilgili siyasi yorumları 2003 yılından itibaren KKTC ve Türkiye medyasında yayınlanmaktadır. Akademik olarak 10 adet Ders kitabı, 4 adet Ders-Notu, Tarih ve Politik içerikli 13 adet kitabı, 104 adet tez, bildiri ve makalesi bulunmakta olup, çalışmalarına 13 adet uluslararası atıf yapılmıştır.