SAĞLIK

Tarçınlı Su Zayıflatırmı Tarçın Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

(Tarçın zayıflatır mı?) sorumuzu Diyetisyen Ezgi Topyıldız şöyle cevaplıyor: (Tarçın kilo vermekte en etkili baharatlardandır.

Zayıflama, 2000’li yıllardan itibaren günümüz dünyasının en önemli konularından biri haline geldi. (Tarçın zayıflatır mı?) sorumuzu Diyetisyen Ezgi Topyıldız şöyle cevaplıyor: (Tarçın kilo vermekte en etkili baharatlardandır. Tarçının zayıflama üzerinde en önemli iki etkisi şudur; Tarçın, kan şekeri seviyesini düzenler böylece ara öğünlerde acıkmanızı önler, ayrıca kişiyi uzun süre tok tutma özelliği de vardır. Tarçının kilo kaybında bir diğer etkisi, termojenik gıdalardan olmasından kaynaklanır.Yani sindirim esnasında vücut sıcaklığını yükselterek termik etki yapar, böylece metabolizma hızlanır ve harcanan enerji miktarı artar. Maalesef kilo vermek için sihirli bir yöntem ya da gizli bir formül yoktur fakat bazı gıdalar zayıflamanıza yardımcı olur. Bunlardan biri de tarçındır.) Bugünkü diyet köşemizde tarçının zayıflamaya nasıl yardımcı olduğuna göz atacağız.

Tarçın kalori cetveli

1 tatlı kaşığı toz tarçın 6 kalori
1 yemek kaşığı toz tarçın 18 kalori
100 gr. toz tarçın 260 kalori
1 adet çubuk tarçın 3 kalori
Metabolizmayı hızlandırır

Tarçın sadece şeker metabolizmasında değil karbonhidrat metabolizmasında da etkilidir. Vücudunuz karbonhidrat depolamasını daha iyi kullanır ve yağa dönüşmez. Aynı acı biberde olduğu gibi tarçın tükettiğinizde de metabolizmanız hızlanır. Bu hızlanma daha çok kalori yakmanızı ve zayıflamanızı sağlar.

Kan şekerini düşürür

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kan şekerini düzenlemek zayıflamada önemlidir. Tarçın kanda direkt olarak insülin gibi davranarak kan şekerini kontrol eder. Araştırmalar bir öğüne tarçın eklemenin glisemik indeksi %18-29 düşüreceğini göstermiştir. Düşük glisemik yiyeceklerle beslenmek, kan şekerindeki ani dalgaları önlemekte oldukça etkilidir.

Açlığı bastırır

Tarçın, gıdaların mideye taşınma sürecini yavaşlatabilir. Bu da daha uzun süre tok kalmanızı sağladığından kilo vermenize yardımcıdır. Ayrıca tatlı olması nedeniyle tatlı krizini bastırmada da etkilidir. Diyetlerde genelde tatlı bulunmaması kişide tatlı krizlerine neden olabilir, ancak bu açığı içeceklerinize toz tarçın serperek giderebilirsiniz.

Karın yağlarını yakmakta yardımcı olur

Uzmanlar tarçın tüketiminin vücudun diğer bölgelerindeki yağlardan ziyade karın çevresindeki yağlarda etkili olduğunu bildiriyor. Bel çevresi ve göbek,genellikle birçok kişinin sorunlu bölgesi olduğundan, bu durumda olanlar için iyi bir haberdir. Tarçın, sadece zayıflamak açısından değil, karın bölgesinde bulunan hayati organların yağlanmasını önlemek yönünden de çok yararlı bir baharattır.

İnsülin seviyesini kontrol eder

Tarçının vücutta insülin aktivitesini taklit etmek gibi eşsiz bir özelliği vardır. İnsülin vücuttaki kan şekerini düzenlemeye yardımcı bir kimyasaldır. Diyabet hastalığı olanlar insülin seviyesini dengelemenin önemini bilir. Çünkü düşük ya da yüksek olması bedene zarar verir. Diyabet olmasanız bile yüksek kan şekeri vücutta yağ depolanmasına yol açabilir yahut kilo vermenin zorlaşmasına neden olabilir. Tarçın insülin seviyesini düzenleyerek, şişmanlamanızı önler.

Tarçın zayıflamak için nasıl kullanılır?

Yulaf ezmesi ya da kahvaltı gevreklerinin üzerine serpilir
Çay olarak tüketilebilir.
Normal çayınıza ya da kahvenize eklenebilir.
Yoğurt ya da peynire lezzet katması için kullanılabilir.
Meyve suyuna eklenebilir (Mavikadın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı