“Avrupa Birleşik Devletleri (USE)”, Türkiyesiz Çok Zayıf Olur

Brexit, AB için iyi olmadı. İngilteresiz bir AB hem ekonomik hem de siyasal açıdan çok güç kaybediyor. İngiltere, AB için oldukça sorunlu ama güçlü bir üye idi. İngiltere’nin ait olmadığı bir AB’de bir çok alanda “tasarruf” planlanmak zorunda. Daha da kötüsü ise dünya genelinde ve özellikle dış işleri ve güvenlik politikaları alanında İngiltere çok önemli bir rol oynuyordu. Sadece Kıbrıs adasındaki İngiliz askeri üslerini hatırlatmak isterim. Onlar artık AB’nin üsleri olmayacak. Dış işleri ve güvenlik politikaları alanında askeri açıdan en güçlü olanlardan ve de belki de en aktif olan ülke İngiltere olduğundan onun boşaltacağı açığı kapamak hiç kolay olmayacak.

AB’nin bu açıdan gerçek anlamda uluslarası düzeyde ciddi harekat kabiliyeti olan sadece iki ülkesi kaldı: Almanya ve Fransa. İspanya, Polonya, Belçika, İtalya ya da Danimarka gibi ülkeleri kesinlikle küçümsemiyorum. Ancak onların kapasiteleri sınırlı.

AB, ABD’nin son “Küdüs kararı” ile hiç sağlıklı kararlar veremediğini kanıtlayan Başkanı Trump ile dünyada yeni sorunlara neden olcağı ve Rusya ile Çin’in artık süper güçler olarak ABD’ye kıyasla çok daha ustaca dünya genelinde yeni roller üstlendikleri bir dönemde rekabet açısından çok zayıf durumda.

Bu nedenle Avrupa Parlamentosu’nun eski başkanı ve Alman sosyal demokrat partisi SPD’nin başkanı Martin Schulz’un “Avrupa Birleşik Devletleri” önerisini çok iyi anlayabilmekteyiz. Her ne kadar onun koyduğu “2025 hedefi” bu açıdan imkansız gözükse de AB içinde bu tartışma yararlı olacaktır inancındayız. Almanya Dış İşleri Bakanı Sigmar Gabriel tarafından da desteklenen bu öneriyi Martin Schulz yarın Angela Merkel ile biraraya geleceği koalisyon pazarlığına da bir şart olarak getirecek. CDU Başkanı Angela Merkel ve CSU Başkanı Horst Seehofer ne derece bu öneriye sıcak bakacaklar bilemeyiz ancak “Almanya’nın kendi sorunları yeter, bir de şimdi Avrupa Birleşik Devletleri ile mi uğraşacağız” görüşünü savunanlar hata ederler.

Kamuoyu yoklamalarına göre ne Almanya’da ne de AB’de seçmenler “Avrupa Birleşik Devletleri önerisine” sıcak bakmamaktalar. Ancak dürüst olursak belirtmemiz gerekir: kamuoyu yoklamalarına göre karar verilseydi bugün ne bir AB ne de ortak para birimi avro olabilirdi. Hatta Almanya en başta olmak üzere bir çok AB üyesi ülkede “idam cezası” uygulanmakta olurdu.

Türkiye, AB üyeliğine aday ülke olarak hali hazırda AB üyesi olmasa da bir Avrupa ülkesi olarak hem Avrupa kıtasının hem de AB’nin geleceğine yönelik tüm tartışmaları ilgi ile izlemekte. Çünkü Avrupa kıtasının ve AB’nin geleceği aynı zamanda Türkiye’nin de geleceği ve doğal olarak Türkiye’yi çok ilgilendirmekte.

Her ne kadar Türkiye karşıtları, Türkiye’yi AB üyesi olarak görmek istemeseler de İngiltere’nin boşluğunu doldurabilecek tek ülke Türkiye. AB’nin çıkarlarını ve geleceğini düşünenler aslında “Türkiyesiz güçsüz bir AB olmaktansa Türkiye ile güçlenen bir AB’yi” tercih etmek zorundalar. Türkiye ileride kurulacak bir AB ordusu için büyük bir kazanım olur. Aynı şekilde Doğu Akdeniz’de, Ortadoğu’da, Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Doğu Asya’da, Afrika’da ve aslında tüm İslam Alemi’nde Türkiye’nin üyeliği sayesinde AB’nin ortak çıkarlarının savunulması çok daha kolay ve başarılı olacaktır.

Bu argümanlarıma AB İç Politikası, AB’nin ekonomik geleceği ve daha bir çok alanda Türkiye’nin üyesi olduğu bir AB’nin avantajlarını sayabileceğim argümanlar ekleyebilirim.

İşte Martin Schulz’un “Avrupa Birleşik Devletleri” önerisini tartışırken AB ile Türkiye’nin ortak geleceğini ve Türkiye’nin AB üyeliğini de konuşmak zorundayız. Eğer amaç “demokrasi özürlü ABD’ye USA) ” alternatif olmak ve güçlü ve tüm dünyaya örnek olacak demokratik bir ABD (USE) ile tüm dünya genelinde hem AB’nin hem de daha iyi bir dünyanın çıkarlarını korumak ise bunun Türkiye ile birlikte mümkün olduğunu belirtmem yanlış olmaz.

Günümüz dünyasında etkin bir AB ancak hristiyan ve müslüman ülkelerin üyesi olduğu bir “Avrupa Birleşik Devletleri” olarak mümkün olacaktır. Hatırlatayım dedim. (Hürhaber)

PAYLAŞIN:
Türk kökenli Alman politikacı Ozan Ceyhun, Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD)’den 4. ve 5. Dönem Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği yaptı. SPD parti sözcülüğü ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme sürecinde delegelik yaptı. Halen Almanya ve Brüksel’de partisi adına çalışmalar yürütmekte. Ayrıca AB İçişleri ve Adalet Politikaları alanında danışman olarak hizmet etmekte. 1979’de Boğaziçi Lisesi’nden mezun olan Ozan Ceyhun, İstanbul’da büyüdü. Hacettepe Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı okurken cunta nedeniyle okuldan ayrıldı. 1980 darbesinde Avusturya’ya 1982 yılında ise Almanya’ya gitti. Almanya’da sosyal pedagog olarak eğitimini tamamladı. 1986 yılında Alman Yeşiller Partisi’ne üye oldu ve aktif çalışmalarda bulundu. Ağırlık noktası Almanya’da yabancılar ve mültecilerin durumları idi. 1992 ve 1998 yılları arasında Hessen Sosyal Bakanlığı’nda çalıştı. 1998 ile 2000 yılları arasında Yeşilller Partisi Almanya (Die Grünen) adına Avrupa Parlamentosu’nda görev aldı. Bu görevi 2000 yılında SPD’ye geçtikten sonra da 2004 yılına kadar devam etti.