Goldman Sachs Bank Nedir?

Goldman Sachs Bank Nedir?

Goldman Sachs Marcus Goldman tarafından 1869 yılında New York’ta kurulmuş olan çok uluslu bir ABD yatırım bankasıdır. Goldman Sachs aynı zamanda dünyanın en önde gelen bankalarından biri sayılmaktadır. 1906 yılından günümüze dek birçok şirketin halka arzlarını finanse etmeyi üstlendiğinden önemli olarak sayılmaktadır.
Goldman Sachs, kurumsal müşterilerine yatırım bankacılığı, finansal yönetim ve finansal danışmanlık alanlarında hizmet sağlamaktadır. Ayrıca ABD’nin önemli borsa aracı olarak da görülmektedir.

Goldman Sachs Başarıları Nelerdir?

Dünyanın en önde gelen yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs 2007 ve 2008 yıllarında çok önemli öngörülerde bulunmuştur. Yüksek riskli Mortgage krizinin yaşandığı sıralarda piyasa çökmesinin gerçekleşeceğini savunan banka bu iddiasında haklı çıktı ve kriz gerçekleşti. Mortgage destekli tahvilleri açığa satan banka kazancına kazanç katarak oldukça karlı bir işlem gerçekleştirmiştir. Goldman Sachs hisse senedi 1999 yılında halka arz edilmiştir. 2007 yılının ekim ayında 244,98 USD seviyesinde, 2008 yılının kasım ayında ise 55,16 USD dip seviyesini test etmiştir.

Goldman Sachs müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için daima teknolojiyi kullanmaktadır. Hatta bu konuda Google ile yarıştığı bile iddia edilmektedir. Yapay zekanın nimetlerinden faydalanmayı ihmal etmeyen banka dünyada ileri gelen isimlerden biri olmayı sürdürmektedir. Yatırım yapmak isteyen müşterilere sunmuş olduğu kaliteli hizmetler nedeniyle geleneksel şirketler arasında yapay zekaya önem veren ikinci şirket olma özelliğine sahiptir.

Goldman Sachs’in Modanisa.com’a Yatırımı

Goldman Sachs, uluslararası ticaret platformu olan Modanisa.com’a yatırım almak için anlaşma imzalamıştır. Yapılan anlaşmaya göre çoğunluk hissesi ve yönetimdeki söz hakkı Türk şirketi üzerinde kalacaktır. 2019 yılında Türkiye’nin ilk küresel yatırımı olma özelliğine de böylece sahip olmuştur.

Goldman Sachs aracılığı ile uluslararası yatırımcının Türkiye ekonomisine olan inancın arttığı gözlemlenmektedir. Ayrıca bankanın yapmış olduğu yatırım uluslararası pazarda kendini geliştirme imkanı bulabilecektir. Bu da dolaylı olarak Türkiye için iyi bir gelişme olarak tabir edilmektedir.

Goldman Sachs ve 2020 ABD Seçimi Hakkındaki Yorumları

2019 yılı ağustos ayında ABD Başkanı Trump, 300 milyar dolarlık Çin ürünlerine %10 ilave vergi koyduğunu açıkladı. Çin ile ABD arasında süren ticaret savaşı giderek derinleştiğinden dolayı bu durumun 2020 ABD seçimine etkide bulunacağı Goldman Sachs analistlerince ön görülmektedir.

Çin Yuanı Dolar karşısında 2008’den bu yana en düşük seviyelere geldiği için ABD Hazine Bakanlığı “döviz manipülatörlüğü” suçlaması ile Pekin yönetimine yüklendi. ABD’nin en önde gelen yatırım bankası olan Goldman Sachs 2020 seçimine dek ABD ile Çin arasında ekonomik anlaşmanın yapılamayacağını ve ekonominin etkileneceğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir