BALKANLARSİZDEN GELENLERTARİH

Rumların Aklındaki Harita

Rum liderlerin 1974 yılından sonra Rum halkına verdikleri gerçekten uzak vaatlerin bir şehir efsanesine dönüşmesi, belli ki Anastasiadis’in hem korkulu rüyası olmuş, hem de kendisine kabuslar yaşatmaya başlamış.

Prof. Dr. ATA ATUN

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi

Son 40 yıldır, Rum politikacıların Rum halkına acımasızca enjekte ettiği “Tüm Rum göçmenler yerlerine dönecek, Türk askeri geri gidecek, Türkiye’den gelip adaya yerleşenlerin tümü geri gönderilecek” vaatlerini nasıl değiştireceğinin ve Rum halkına doğruları söyleyeceğinin yolunu ve yöntemini bulamayan Anastasiadis, çareyi hayali bir düşman yaratıp masadan kalkmakta buldu.

Anastasiadis’in tavrı belli. Müzakerelere devam etmek istemiyor. Devam ederse, Al-Ver sürecine geçildiği vakit, 40 yıldır Rum halkına verilen vaatleri gerçekleştiremeyeceğini anlamış durumda. “Bütün Rum göçmenler geri dönecek” yalanı ile beyinleri yıkanmış olan Rum halkına, bunun gerçekleşemeyeceğini söylemeye bir türlü cesaret edemiyor Anastasiadis. Üstelik bu sorunun üzerinden gelebileceği bir yöntem de bulabilmiş değil.

Göçmenlerin geri dönüş yalanına ilaveten 40 yıldır söylenen tüm toprakların geri alınacağı yalanı da bir başka korkulu rüyası ve baş ağrısı Anastasiadis’in.

Kendince bu toprak iadesi konusuna bir yöntem bulmuş ve çeşitli vesilelerle anma törenlerinde, açılışlarda veya da sosyal toplantılarda yaptığı konuşmalarda, Türklerden müzakerelerde toprak tavizi olarak talep edeceği yerleri, kısım kısım açıklayarak bu sıkıntıyı aşabileceğini hesaplamış.

1974 Darbecileri için Eylül sonunda yapılan tören dahil olmak üzere, kendisinin ve Bakanlarının çeşitli vesilelerle yaptığı konuşmalarda dile getirdikleri Türklerden müzakerelerde toprak tavizi olarak talep edeceğini beyan ettiği yerleri KKTC toprakları üzerinde yerlerine koyarak bir harita elde ettim.

Günümüzde Anastasiadis’in aklında olan ve müzakerelerin Al-Ver sürecine geçmesinden sonra Kıbrıslı Türklerden toprak tavizi olarak isteyeceği yerlerin nereleri olduğu, üç aşağı- beş yukarı benim hazırladığım haritada net olarak görülebilmekte.

Anastasiadis’in hayallerinde 1974 yılında göçmen olduklarını iddia ettiği 160 bin kişinin KKTC’ye geri dönüşü var. 100 bin kişi haritada açık mavi olarak belirttiğim ve Rumlara verilmesini talep ettiği topraklara dönecek, 60 bin kişi de Kıbrıs Türk halkına bırakmayı lütfettikleri açık kırmızı ile renklendirdiğim bölgeye yerleşecek Anastasiadis’e göre. Bu Kıbrıs Türk halkına bırakılacak yerlerdeki Rum mülkleri de 10 yıl içinde Kıbrıslı Rumlara iade edilecek(miş).

Sahillerin de yüzde 60′ını istiyor Anastasiadis. Yani, sahillerin kıta sahanlığı hakkı olması ve Münhasır Ekonomik Bölge ilanı edebilmesi nedeni ile Türkiye ile Kıbrıs adası arasındaki sulara da el koymayı hedeflemiş durumda.

Biz Kıbrıslı Türklere kala kala, ekonomik olarak ayakta durmamızı sağlamaktan çok uzak, küçücük bir bölge kalıyor. Bu teklife “Hayır” denilince de “Türkler barış istemiyor” oluyor maalesef.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı